Kontakta oss
+358 (0) 500 66 89 50
Vardagar efter kl.16:00
Denna flytande fontänpump som drivs av solen, blir ett vackert blickfång i den lilla dammen
Att med solens energi skapa cirkulation, är både miljövänligt och dekorativt. Fontänen passar utmärkt att placera där tillgång till elektricitet ej finns.
Vattencirkulation är en viktig faktor för bra vattenkvalité. Vatten i rörelse blir syresatt och detta bidrar bl.a. till minskad algtillväxt. Pumpen levereras komplett och är enkel att installera.
Soliga dagar laddas det medföljande litiumbatteriet upp, så fontänen är i drift även mulna dagar. Dessutom ingår LED-belysning som gör att fontänen lyses upp när mörkret fallit.
Den lilla dammen blir nu både vacker att titta på och en bra plats för fåglar och smådjur att komma till.
Max. lyfthöjd / tryckhöjd: är den höjd där pumpen slutar att ge vatten. Mäts från vattenytan till högsta punkten.
Max. flöde: är den mängd vatten pumpen ger direkt från utloppet.
Diameter (cm): 30
Solpanel (watt): 1,2
Lithiumbatteri: 3,7V – 2000 mAH
Batteribackup (fulladdat): 4 timmar
Max flöde (l/tim): 150
Fontänmunstycke: Vulkan
Höjd Vulkan (cm): 40
Inbyggd Belysning: Led-ring
Medföljande tillbehör: Fjärrkontroll
Garanti (år): 2